0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri

FM200 gazlı söndürme sistemleri, FM 200 gazı yangını kimyasal reaksiyonları kırma ve ısı enerjisini absorve etme özelliği ile yangınları söndürmektedir. Şayet aşağıdaki durumlardan en az biri varsa, FM200 gazlı söndürme sistemleri tavsiye edilir: Korunacak alanda bulunan malzemenin değeri ya da is devamlılığı açısından önemi, saniyeler içinde harekete geçecek bir yangın sistemi gerektiriyorsa. Sprinkler sistemi, korunacak alanda bulunan malzemeye zarar verecekse. Korunacak alanda insan bulunmaktaysa. Yangın sonrası temizliği elimine edilmek isteniyorsa. Kolay dizayn ve kuruluma ihtiyaç varsa. Fm200 gazı ile korunacak hacim için NFPA 12 ve ISO 14520 standartlarında ve kurallarına göre  gereken gaz miktarı hesaplanır, Gaz miktarına uygun FM 200 tüpü seçilir, Çapraz zonlu yangın algılama sistemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara FM-200 boşaltma nozulları yerleştirilir,

Duman dedektörlerinin aktive olması ile birlikte panelden FM-200 sistemi solenoid vanasına akim gönderilir, Tüm FM 200 gazı en fazla 10 saniye içinde korunan hacme boşaltılır. Sistemin çalışması otomatik veya manuel olarak yapılabilir.

FM200 Gazlı Söndürme Sistemi

Söndürme kabiliyeti çok yüksektir.
Ozona zarar vermemektedir.
Boşalım sonrası kalıntı bırakmaz
Elektriksel iletkenliği yoktur.
Yeniden dolum maliyeti NOVEC 1230’a göre daha uygundur.
Boşalma süresi maksimum 10 saniyedir.

FM200 Yangın Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

Bilgi işlem odaları
Arşiv odaları
Müzeler
Sanat galerileri
İlaç ve sağlık tesisleri
Telekomünikasyon tesisleri
Santral odaları
Elektrik kontrol pano odaları
Laboratuvarlar

FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri

Gazlı Söndürme Sistemleri, Piyasada adı Fm200 HFC-227 ea olarak bilinen gazın kimyasal ismi heptafluoropropane’dır. Fm200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 ve 42 bar basınç altında silindirlere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Halon gazına alternatif en yaygın olarak kullanılan gazdır. Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, FM200 gazının söndürme özelliği fizikseldir. Bu sistemde söndürücü olarak kullanılacak FM200 gazı, gazın depolandığı silindirler, gazın yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Silindirleri basınçlandırmak için kullanılan itici gaz azot (N2) gazıdır. FM200 sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir. Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.