0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

İnert Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

İnert gazlı yangın söndürme sistemleri, Solunabilen çok geniş bir uygulama alanı olan temiz gazlı söndürme sistemleridir. Halon gazı yerine geliştirilen bu gazlar, çok kısa bir süre içerisinde oksijen konsantrasyonunu insan sağlığı için uygun olmak kaydıyla azaltarak yangını söndürür. Tasarım konsantrasyonları içersinde insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Doğada normal şartlarda bulunduğundan, küresel ısınmaya ve çevreye etkisi yoktur. Yangın tehlikesi yüksek olan, büyüme ve yayılma ihtimali güçlü olan durumlarda kullanılan inert gazlı söndürme sistemleri, hassas dokümanların ve kıymetli eşyaların olduğu alanlarda kullanılabilir; çünkü elektriği iletmez ve arkasında kalıntı bırakmaz. Inert gazların kullanıldığı bu sistem yanıcı sıvılar bölgesinde çıkan yangınlarda ve gizli alevlenmelerde çok etkilidir.

Eş zamanlı olarak mekandaki insanların uyarılması ve tahliyesi için kontrol odasına bir çağrı gönderir. Bu çağrı alarm niteliğindedir. Kısa bir süre sonra söndürme işlemine başlayarak, borulardan gazları nozullara gönderir, alevlerin üzerindeki oksijen uzaklaştırılır. Yangın böylece söndürülür. Olay yerine yetişecek itfaiye ekiplerine de en sağlıklı zaman dilimi kazandırılmış olur.

 

Birincil yangınlara hızlı tesir etmesi ve akabinde çıkabilecek devam yangınlarının önlenmesi konusunda çok başarılı bulunmaktadır. Elektronik ekipmanların olduğu yerlerde yangına müdahale sistemi olarak kurulan inert gazlı söndürme sistemleri, tozların, köpüğün ve suyun kullanıldığı söndürme sistemlerinden daha az zarar vermektedir. Yangına püskürtülmesiyle ortaya çıkan söndürücü ve önleyici gaz, sadece ama sadece havalandırma ile ortamdan kolayca uzaklaşabilmekte ve neticesinde alan temizlenebilmektedir.

İnert Gazlı Söndürme Sistemleri Avantajları

İnert Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Kullanım Alanları

İnert Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

En hassas ve önemli bölgelerde kullanıldığı için, inert gazlı söndürme sistemleri nasıl çalışır konusunu en ince detayına kadar bilmek hayati önem taşır. Bünyesindeki ısı ve alev dedektörleri, kesintisiz olarak alanı sürekli taramaktadır. En ince belirtiyi es geçmeden algılama sorumluluğu vardır. Olası yangında, tarayıcı dedektörler ana panele hızlıca sinyal göndermektedir. Panel kendisine gelen sinyalle birlikte seçici vanayı aktif hale getirir.