0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri

FM 200 gazlı söndürme sistemleri, HFC-227ea gazlı söndürme sistemleri Piyasada adı Fm200 HFC-227 ea olarak bilinen gazın kimyasal ismi heptafluoropropane’dır. Fm200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 ve 42 bar basınç altında silindirlere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Halon gazına alternatif en yaygın olarak kullanılan gazdır. Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, FM200 gazının söndürme özelliği fizikseldir. Bu sistemde söndürücü olarak kullanılacak FM200 gazı, gazın depolandığı silindirler, gazın yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Silindirleri basınçlandırmak için kullanılan itici gaz azot (N2) gazıdır. yapılmakta ve sistemin çalışmasını etkileyecek etkenlerin olup olmadığı kontrol edilmektedir.FM200 gazı, gazın depolandığı silindirler, gazın yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Silindirleri basınçlandırmak için kullanılan itici gaz azot (N2) gazıdır. FM200 sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir. Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

FM 200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri Özellikleri

Renksizdir, kokusuzdur ve yalıtkan bir söndürme ajanıdır.
Ozon yok etme katsayısı sıfırdır, Atmosferik ömrü 31-42 yıldır.
Fiziksel olarak söndürme yapar.
Gaz boşalması sonrası artık bırakmaz, temizliğe ihtiyaç yoktur, Gaz atmosfere yayılır.
Insan bulunan mekanlarda güvenle kullanılabilir.
En yaygın kullanılan Halon 1301 alternatifidir.
Ekonomiktir.
Az yer kaplar.
Boşalma süresi 10 saniyedir.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemi Bileşenleri

1. Fm200 Bileşenleri : Fm200  gazının depolandığı silindir, silindir koruyucusu ve Fm200 tahliye nozulunden oluşur.

2. Kontrol Paneli : Sistemin beynidir, algılama sistemini ve ekipmanlarını görüntülemek, izlemek ve sistemi aktive etmek için kullanılır.

3. Algılama ve Uyarı Elemanları : Sistemdeki algılama dedektörleri ve aksesuarları, sesli ve görsel uyarı veren sirenler, sistemin göz ve kulak işlevini yerine getiren dış ekipmanlarıdır.

4. Tamamlayıcı Ekipmanlar : Uyarı levhaları, hortumlar, bağlantı fittingleri, basınç manometreleri veya solenoid valf ve silindir valfini çalıştırmak için gerekli  aktuatörden oluşmaktadır.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri Kullanıldığı Yerler:

Bilgisayar, server odaları.
Telefon ve telekomünikasyon odaları.
Trafo , janeratör ve güç dağıtım odaları.
Elektrik dağıtım odaları / merkezleri,
Değerli malzeme depoları.
Laboratuarlar.
Banka kasaları, Arşivler, Kütüphaneler.
Müzeler ve sanat galerileri
Türbin kabinleri v.b.  yerlerde fm200 gazı güvenle kullanılabilir.
  • Fiyat almak için lütfen firmamızla iletişim kurun   0 (212) 618 07 01     info@fenixyangin.com