0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri

Yangın algılama ve söndürme sistemleri, Halon alternatifi olarak en yaygın kullanılan temiz gazdır. Uygulamadan sonra mahalde toksit madde bırakmayan, elektriksel iletkenliği bulunmayan ve insanlara zarar vermeyen FM200 gazı, arşivler, telefon santralleri, güvenlik odaları, bilgi işlem odaları, jeneratör odaları, elektrik odaları ve müzeler gibi sulu yangın söndürme sistemlerinin korunan ekipmana zarar verdiği mahallerde kullanılır. Fenix yangın mühendislik olarak, Bayrampaşa’daki dolum tesisimiz ve stoklarımızla müşterilerimize kısa zamanda servis verebilmekteyiz. Adresli ve konvansiyonel sistemlerde, son teknoloji kontrol panelleri, sensörler ve her koşula uygun çeşitli saha elemanları ile kullanıcılara, ekonomik yapıyı da göz önünde bulundurarak optimum kullanım rahatlığını sunar.

Yangın Algılama Sistemleri Bakımı

Yangın alarm ve algılama sistemlerinin bakımı, çalışmasına bakacak olursak uyarı sistemleri olası bir yangında, yangın dedektörleri, alev dedektörleri, ısı dedektörleri ve yangın ihbar butonları sayesinde hızlıca tespit ederek en kısa zamanda bağlı oldukları merkezi yangın algılama ve ihbar paneline iletmektedir. Sonrasında ise ilgili birimlere haber verilerek yangına müdahale edilmesini sağlayan ve söndürme sistemlerini belli şekillerde uyararak yangın halinde tehlikeye sebep olabilecek elektrik ve gaz gibi sistemlerin kesilmesini sağlamaktadır.

Genel olarak bu sistemlerin çalışması duman dedektörlerinin dumanı algılaması ya da ısı algılama sensörlerinin ısı artışlarını algılaması ile gerçekleşmektedir. Yangın alarm ve algılama sistemleri olası bir yangın anında algılama yapıp ve gerekli alarm sistemini devreye sokarak tahliye anında zaman kazanılmasını sağlayan sistemlerdir.

Yangın alarm sistemlerinde bir yangın paneli bulunmaktadır. Bu panel dedektörler ve butonlar gibi algılama elemanlarından gelen uyarıları değerlendirerek uyarı elemanları olan sirenler ve flaşörierleri aktif duruma getirerek çalışmaktadır.

Yangın Alarm ve Yangın Algılama Sistemleri Kullanım Alanı Nedir?

Yangın algılama ve ihbar sistemleri ikiye ayrılır. Bunlar konvansiyonel yangın alarm sistemleri ve analog adresli alarm sistemleridir. Bu iki sistemin işlevsellik ve ekonomik açıdan kullanım alanları birbirinden farklılık göstermektedir.

Konvansiyonel yangın alarm sistemleri, belirli olan bir alanda çıkabilecek olası bir yangını anında tespit etmek için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler ufak ya da orta ölçekli işletmelerde tercih edilmektedir. Zon adı verilen bölgesel tespit mantığı ile işleyen konvansiyonel yangın alarm sistemleri zonlara bağlanmış olan Yangın algılama dedektörlerinin sinyalleri ile yangını algılamakta ve ona göre uyarı vermektedir.

Bu sistemler diğer sisteme göre daha basit sistemlerdir ancak ekonomik açıdan daha uygundurlar. Günümüzde de ekonomik olması açısından küçük ve orta işletmelerde daha çok kullanılmaktadır. Konvansiyonel yangın alarm sisteminin tek olumsuz yanı ısı ve hava değişimlerinden kolayca etkilenebildiği için yanlış alarm olasılığı yüksektir.

Analog adresli yangın alarm sistemlerine bakacak olursak bu sistemler noktasal olarak yangın algılaması yapabilen sistemlerdir. Bu özelliği sebebi ile genellikle yüksek ve kompleks yapılarda tercih edilmektedir.

Analog adresli yangın alarm sistemlerinde yer alan her bir dedektör loop(döngü) hattına bağlanmaktadır. (Markadan markaya değişmekle birlikte) Bir loop hattına 128 tane adresli eleman bağlanabilmektedir. Hatlardan çıkan her bir algılayıcı ve kablo sırasıyla ısı, duman ve sıcaklık gibi farklı algılayıcı elemanlarını dolaşarak tek tek kontrol ederek ortam hakkında sürekli rapor sunmaktadır.

Bu sistemler olası yangın ya da arıza durumunda tüm lopların bağlı olduğu kontrol paneline gerekli bildirimleri yaparak uyarıda bulunmaktadır. Adresli yangın alarm sistemleri mekanik sistemlere entegre edilebilen ve geliştirilebilen sistemler olduğu için kompleks yapılarda yoğun olarak tercih edilmektedir.

Yangın Algılama ve Söndürme Sistemi

Yangın algılama ve söndürme sistemleri, analog adresli yangın alarm sistemlerinde yer alan her bir dedektör loop(döngü) hattına bağlanmaktadır. (Markadan markaya değişmekle birlikte) Bir loop hattına 128 tane adresli eleman bağlanabilmektedir. Hatlardan çıkan her bir algılayıcı ve kablo sırasıyla ısı, duman ve sıcaklık gibi farklı algılayıcı elemanlarını dolaşarak tek tek kontrol ederek ortam hakkında sürekli rapor sunmaktadır.

Bu sistemler olası yangın ya da arıza durumunda tüm lopların bağlı olduğu kontrol paneline gerekli bildirimleri yaparak uyarıda bulunmaktadır. Adresli yangın alarm sistemleri mekanik sistemlere entegre edilebilen ve geliştirilebilen sistemler olduğu için kompleks yapılarda yoğun olarak tercih edilmektedir.