0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

Gemi Yangın Söndürme Sistemleri

Gemi yangın söndürme sistemleri. Temiz gazlı yangın söndürme sistemleri, daha temiz, daha güvenli ve daha etkili bir yangın söndürme sistemidir.Artık ya da toz birikintisi bırakmaz. Kaptan yada mürettebatın yangına müdahalesine gerek kalmaz, Fireboy sistemleri Halon gazının yerini almış olan temiz gazlar FE-241 ya da HFC-227ea (FM200) kullanır. Her iki gaz da eşit miktarda etkili olup su ya da toz artığı bırakmazlar. B ve C sınıfı yangınlar için etkinliği onaylanmıştır. Fireboy sistemlerini kullanmanın verdiği rahatlığa ek olarak; bir çok sigorta şirketi, dahili yangın söndürme sistemi bulunan teknelere indirim uygulamaktadır. Tüm sistemler, 3 yıl sınırlı garanti altında olup yangın esnasında kullanım haricinde boşalması durumunda fabrika veya tarafımızdan dolumları yapılır.

Gemi yangın söndürme sistemleri

Temiz Gazlar: FE-241 vs. HFC-227ea (FM200)
Sistemler kalıntı bırakmayan 2 seçenek sunuyor :
FE-241 (Chlorotetrafluoroethane) içinde oturulmayan alanlar için onaylanmış ve ABD’ de kullanılmaktadır.
HFC-227ea (Heptafluoropropane) içinde oturulan alanlar için onaylanmış ve Avrupa’ da kullanılmaktadır. Ticari adı FM 200 Gazıdır.

Her iki gaz da EPA’ nın SNAP programındaki Halon gazı ile değiştirilebilir gazlar olarak kabul edilmektedir. HFC-227ea, DuPont tarafından FE-227™ olarak, Great Lakes Chemical tarafındansa FM-200 olarak üretilmektedir.

Tüm Fireboy sistemleri ABS, USCG ve Bureau Veritas tarafından onaylanmıştır. Ayrıca HFC-227ea içeren tüm sistemler, Bureau Veritas, RINA ve Factory Mutual tarafından EN ISO 9094-1 ve EN ISO 9094-2 onaylıdır.