0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr
blank

FM200 Yangın Söndürme Sistemleri

FM200 yangın söndürme sistemleri, Renksizdir, kokusuzdur ve yalotkan bir söndürme ajanıdır. Ozon yok etme kaysayısı sıfırdır, Atmosferik ömrü 31-42 yıldır. Fiziksel olarak söndürme yapar. Gaz boşalması sonrasi artik birakmaz, temizliğe ihtiyaç yoktur, Gaz atmosfere yayılır.Insan bulunan mekanlarda güvenle kullanilabilir. En yaygin kullanilan Halon 1301 alternatifidir. Ekonomiktir. Az yer kaplar. Bosalma süresi 10 saniyedir.en önemli özelliklerinden bir tanesi; yanıcı yüzeyde ve çeşitli ekipmanlarda kalıcı hasar bırakmaması olmaktadır. Su, köpük ya da kimyasal toz içeren yangın söndürme sistemlerinin uygulandığı yüzeylerde fiziksel açıdan ciddi hasarlar açığa çıkmaktadır. Bu problem nedeniyle FM200 gazı geliştirilmiş ve uygulandığı yüzeyde fiziksel hasar bırakmadığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle FM200 gazıyla müdahale edilen alanlarda; yangın sonrasında herhangi bir temizliğe ihtiyaç duyulmaması da, bu sistemin yaygın olarak kullanılmasındaki en önemli etkendir. Elektrikli cihazların yer aldığı alanlarda bile yine sorun teşkil etmemektedir

Bilesenleri 

FM200 kimyasal ajani ile baslica dört bilesen ve bu bilesenlerin aksesuarlarindan olusmaktadir.
1. Fm-200 Bilesenleri : Fm200 yangın söndürme sistemleri  gazınin depolandigi silindir, silindir koruyucusu    Fm200 tahliye nozülünden olusur.
2. Kontrol Paneli : Sistemin beynidir, algılama sistemini ve ekipmanlarini görüntülemek, izlemek ve sistemi aktive etmek için kullanilir.
3. Algılama ve Uyari Elemanlari : Sistemdeki algilama dedektörleri ve aksesuarlari, sesli ve görsel uyari veren sirenler, sistemin göz ve kulak islevini yerine getiren dis ekipmanlaridir.
4. Tamamlayici Ekipmanlar : Uyarı levhalari, hortumlar, baglanti fittingleri, basınç manometreleri veya solenoid valf ve silindir valfini çalistirmak için gerekli aktuatörden olusmaktadir.
Sistem dizaynı ve çalışma şekli
Fm200, gazı ile korunacak hacim için NFPA 12 ve ISO 14520 standartlarında ve kurallarına göre  gereken gaz miktari hesaplanir,Gaz miktarina uygun Fm200 tüpü seçilir, Çapraz zonlu yangın algılama sitemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara Fm-200 bosaltma nozullari yerlestirilirKorunacak alanda bulunan malzemenin degeri ya da is devamliligi açisindan önemi, saniyeler içinde harekete geçecek bir yangın sistemi gerektiriyorsa.Sprinkler sistemi, korunacak alanda bulunan malzemeye zarar verecekse.Korunacak alanda insan bulunmaktaysa.Yangın sonrasi temizligi elimine edilmek isteniyorsa. Kolay dizayn ve kuruluma ihtiyaç varsa.Renksizdir,kokusuzdur ve yalotkan bir söndürme ajanıdır.Ozon yok etme kaysayısı sıfırdır, Atmosferik ömrü 31-42 yıldır.Fiziksel olarak söndürme yapar. Gaz boşalması sonrasi artik birakmaz, temizliğe ihtiyaç yoktur, Gaz atmosfere yayılır.Insan bulunan mekanlarda güvenle kullanilabilir. En yaygin kullanilan Halon 1301 alternatifidir.Ekonomiktir. Az yer kaplar.Bosalma süresi 10 saniyedir.
Open chat