0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

Server Odası Yangın Söndürme Sistemleri

Server odası yangın söndürme sistemleri, FM 200 gazı yangını kimyasal reaksiyonları kırma ve ısı enerjisini absorve etme özelliği ile yangınları söndürmektedir. FM200 yangın söndürme sistemi içerisinde yer alan FM200 gazı; havayla oluşturduğu yaklaşık % 7’lik performansla yangın söndürme konusunda en etkili gazdır. Açığa çıkan yangının fazla kayba neden olan olmaması için; en kısa sürede söndürülmesi gerekmektedir. Aksi halde yangının çıktığı bölgede bulunan çeşitli sistem ve üniteler kısa süre içerisinde yok olur.

FM 200 gazlı söndürme sistemleri; kısa sürede müdahale etmesi nedeniyle değer görmektedir. Yangın alarmının devreye girmesinden sonra, ateşleme sistemi otomatik olarak olaya müdahale eder ve yaklaşık 8 saniyede yanıcı yüzeye püskürme işlemi uygulanır. yanıcı yüzeyde ve çeşitli ekipmanlarda kalıcı hasar bırakmaması olmaktadır. Su, köpük ya da kimyasal toz içeren yangın söndürme sistemlerinin uygulandığı yüzeylerde fiziksel açıdan ciddi hasarlar açığa çıkmaktadır. Bu problem nedeniyle FM200 gazı geliştirilmiş ve uygulandığı yüzeyde fiziksel hasar bırakmadığı için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Server Odası Yangın Söndürme Sistemi Özellikleri

Renksizdir, kokusuzdur ve yalıtkan bir söndürme ajanıdır.
Ozon yok etme katsayısı sıfırdır, Atmosferik ömrü 31-42 yıldır.
Fiziksel olarak söndürme yapar.
Gaz boşalması sonrası artık bırakmaz, temizliğe ihtiyaç yoktur, Gaz atmosfere yayılır.
insan bulunan mekanlarda güvenle kullanılabilir.
En yaygın kullanılan Halon 1301 alternatifidir.
Ekonomiktir.
Az yer kaplar.
Boşalma süresi 10 saniyedir.
Janeratör yangın söndürme sistemleri

Server Odası Yangın Söndürme Sistemleri

   FM 200 kimyasal ajanı ile başlıca dört bilesen ve bu bileşenlerin aksesuarlarından oluşmaktadir.

1. FM-200 Bileşenleri : FM-200 gazının depolandığı silindir, silindir koruyucusu vefm200 tahliye nozülünden oluşur.
2. Kontrol Paneli : Sistemin beynidir, algılama sistemini ve ekipmanlarını görüntülemek, izlemek ve sistemi aktive etmek için kullanilir.
3. Algılama ve Uyarı Elemanları : Sistemdeki algılama dedektörleri ve aksesuarları sesli ve görsel uyari veren sirenler, sistemin göz ve kulak işlevini yerine getiren dis ekipmanlarıdir.
4. Tamamlayıcı Ekipmanlar : Uyarı levhaları, hortumlar, bağlantı fittingleri, basınç manometreleri veya solenoid valf ve silindir valfini çalıştırmak için gerekli aktuatörden oluşmaktadır. Sistem

 

Open chat