0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

Kıvılcım Algılama Sistemleri

Kıvılcım algılama sistemleri, Pnömatik taşıma ve havalı filtrasyon kullanılan üretim sistemlerinde toz yangını ve patlama riski vardır.Çoğu üretim makinesi kolayca kıvılcım üretebilir ve bu kıvılcımlar pnömatik yolla patlayıcı maddeler olan odun talaşı ve tozlara doğru taşınır. Filtrelere, silolara veya toz kollektörüne giren kıvılcım, yangın veya patlamaya sebep olabilir. Bunun sonucunda ise büyük zararlar, uzun süreli sistemin durması ve can kayıpları oluşabilir. Kıvılcım algılama sistemleri bu açıdan hayati öneme sahip sistemlerdir.

Kıvılcım Algılama Sistemleri Çalışma Prensibi

Kıvılcım (Spark) Dedektörleri ürün akışını görür ve izler ve herhangi bir kıvılcım veya kor algılandığında Kontrol Panosuna bir uyarı sinyali yollar. Kontrol ünitesi bu sinyali veya sinyalleri değerlendirir. Sonraki aşamada ise kıvılcım, özel nozullar vasıtası ile söndürülür. Kıvılcım filtrelere ve toz kolloktörlerine ulaşmadan büyük yangın ve patlamalar oluşmadan söndürülür. Her algılamayı Kontrol Paneli kayıt altına alır.Kıvılcım Dedektörü optik radyasyonla ve algılama için analiz edilebilen dar bantlı ışık spektrumlarında reaksiyona girer. Bunun sonucunda çok küçük çaptaki kıvılcımları hızlı bir şekilde algılar. Bu dedektörler çok hızlı yayılan açık alevin beklendiği yerlere monte edilir

.Kullanım Alanları
Ahşap ve Ağaç işletmeleri Çip Kart işletmeleri Tekstil Fabrikaları Yem ve Gıda Endüstrisi Kimyasal ve Plastik EndüstrisiKıvılcım algılama sistemleri,Pnömatik taşıma ve havalı filtrasyon kullanılan üretim sistemlerinde toz yangını ve patlama riski vardır.Çoğu üretim makinesi kolayca kıvılcım üretebilir ve bu kıvılcımlar pnömatik yolla patlayıcı maddeler olan odun talaşı ve tozlara doğru taşınır. Filtrelere, silolara veya toz kollektörüne giren kıvılcım, yangın veya patlamaya sebep olabilir. Bunun sonucunda ise büyük zararlar, uzun süreli sistemin durması ve can kayıpları oluşabilir. Kıvılcım algılama sistemleri bu açıdan hayati öneme sahip sistemlerdir.