0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

NOVEC 1230 ve FM200 Farkı

NOVEC 1230 ve FM200 Farkı, NOVEC 1230 a baktığımızda tasarım konsantrasyonumuz 5.3%, insan sağlığının etkilenmeye başladığı en düşük Konsantrasyon değeri ise 10% çözümleme yapılırken Bu değerin mutlak suretle  aşılmaması gerekmektedir. Konsantrasyon ve Sınır değerlere bakıldığında 89% civarında bir safety Margin yakalamış oluyorum. Yani yaklaşık, iki kadar bile gazı aynı hacme bastığımda insan sağlığı tehlikeye atmamış oluyorum. FM200 de ise durum biraz farklıdır. FM200 sistemlerde konsantrasyon değer 7.9% olarak alınır ve insana sağılığının etkilenmeye başladığı değer yine 10% dir. Bu durumda Safety margin 13% oluyor. Buda bir çok uygulamada NOVEC 1230 kadar esneklik sağlayamıyor. FM200(HFC-227ea) ve NOVEC, Temiz gazlı Söndürme Sitemlerinde, Chemical Agent (Synthetic Systems) sınıfına dahil söndürme sistemleridir.

FM200 (HFC-227ea) sistemleri, Halon alternatifi olarak üretilmiştir. NOVEC 1230 ise Keton sınıfına dahil bir söndürücü ajandır. NOVEC 1230 FM200 den sonra üretilmiş, şuan çevrenin kabul ettiği en temiz söndürücü gazdır. Aşağıdaki bilgilerden de görüleceği üzere, Halo karbon sınıfına dahil tüm söndürücülerde kısıtlamalara gidilecektir. Bu zamanla yapılacaktır. Bu gazları sadece Söndürücü gazlar olarak düşünmek yanlıştır. Soğutma sektöründe soğutucu gaz olarak ta kullanılan bu türevde birçok gaz vardır. Bir çok marka ArGe çalışmalarını tamamlayıp daha çevreci gazlar kullanmaya başlamışlardır. NOVEC 1230 Bu kapsamın dışında tutulmuştur çünkü Halocarbon sınıfına dahil bir söndürücü sıvı değildir. Kimyasal formulü gereği Keton sınıfına dahil bir söndürücüdür.

Novec 1230 Yangın Söndürme Sistemi

Yangın söndürme sistemleri, can ve mal güvenliğini sağlamak açısından çok önemlidir. Çünkü, hiç beklenmedik anlarda başımıza felaketler gelebilir. Bu noktada yapmamız gereken ise bu felaketlere karşı hazırlıklı olmak ve tüm önlemleri almak olacaktır. NOVEC 1230 gazlı yangın söndürme sistemleri ve fiyatları hakkında bilgi alarak, yangınlara karşı hazırlıklı olmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Ozon tabakasına zarar veren bir madde olan Halon 1301’e alternatif olarak üretilen NOVEC, temel yapısında karbon bulunduran bir söndürücü gazdır. NOVEC ’un içerisinde bulunan sıvı ise yangının ısısını anında emerek birbiri ardına gelen reaksiyonları keser. Bu sayede yangın hızlı bir biçimde sönerek çevreye zarar vermesi önlenir. Yangınların hızlı söndürülmesi önemlidir. Çünkü bir yangın ne kadar hızlı yayılırsa çevreye o kadar fazla zarar verir.

NOVEC 1230 Nedir?

Temelinde karbon olan ve çeşitli organizasyonlar tarafından onaylanmış bir yangın söndürücü gazdır. Ozon tabakasına zarar veren Halon 1301’e alternatif olarak geliştirilen NOVEC 1230, azot gazı ile 25, 42 ya da 50 Bar basınçlarda kullanılabilir. NOVEC 1230 yangın söndürme sistemlerinin çalışma prensibi ortamdaki ısıyı absorbe etmeye dayanmaktadır. Bu sayede yangının hızla yayılması önlenir ve çevreye zarar verilmesi de engellenmiş olunur.

Ozon tabakasına zarar vermediğinden dolayı çevre dostu bir sistemdir. Aynı zamanda solunabilir yapısı sayesinde ortamda bulunun kişilere zarar vermez. NOVEC 1230, ortamda bulunan oksijene müdahalede bulunmamaktadır. NOVEC tarafından salgılanan gazın atmosferde bulunma süresi ise 3 – 5 gün arasında değişir. Ozon tabakasına hiçbir şekilde zarar vermeyen NOVEC gazının küresel ısınma potansiyel faktör değeri ise 1’dir. NOVEC ’in içerdiği özelliklerin yanı sıra kullanıcılara sunduğu avantajlar ise şöyledir:

NOVEC 1230’un hem çevreye hem de kişilere zarar vermeyen yapısının yanı sıra yangın anında oldukça etkili bir yapıya sahip olması onu en çok kullanılan sistemler arasına sokuyor.

NOVEC 1230 ve FM200 Farkı

Halon 1301 (GWP = 6900), bu rakam FM200 geliştirilerek, Typical HFC (GWP = 3500) 49% bir  avantajla düşürülmüştür. Bu rakamlar Novec™1230 üretilerek (GWP=1) 99% oranında azaltılmıştır. Kullanılan Temiz gazlı Söndürme Sistemlerinin bir Safety margin değerleri vardır. Standartların kabul ettiği değerlerin aşılmaması, bu değerler, cetveller çerçevesinde sistem çözümlerinin yapılması gerekmektedir. Sistem çözümlemeleri yapılırken buna azami ölçüde dikkat edilmeli ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek her faktörün önüne geçilmesi gerekmektedir. Son olarak bir tablo üzerinden kullanıla gazların atmosferde kalma ömürleri, küresel ısınma katsayılarını göstermek istiyorum,  aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere, FM200 atmosferde 34.2 yıl kalıyor. NOVEC 1230 ise sadece 5 gün. FM200 ün küresel ısınma katsayısı 3220,

NOVEC 1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemi

NOVEC 1230 gazlı yangın söndürme sistemi, yangın söndürmede en etkili yöntemler arasında olup çeşitli avantajları da beraberinde getirmektedir. Sistemin sahip olduğu kısa sürede etkili bir şekilde yangın söndürmesinin yanı sıra kullanıldıktan sonra çevrede hiçbir atık bırakmaması da büyük bir avantajdır. Bu sayede kişiler NOVEC 1230’u kullandıktan sonra yalıtkan maddelerin temizliği ile uğraşmayacaktır. Gazlı yangın söndürme sisteminin sahip olduğu bir diğer avantaj ise büyük yer kaplamamasıdır. İçerisinde barındırdığı gazın az olması nedeni ile kolay bir şekilde saklanabilir. Bu noktada, NOVEC, hem tek silindirli hem de çok silindirli olarak tasarlanabilir.

NOVEC 123 gazlı yangın söndürmesi sistemi hem merkezi hem de modüler olabilmektedir. Modüler sistemde korunması gereken bölgenin yakınlarında silindirler bulunur. Merkezi sistemde ise NOVEC silindir bankaları şeklinde korunacak bölgeye yakın yerlere yerleştirilir. Sistemin kişilere sağladığı bir diğer avantaj ise kaynama noktasının çok yüksek olmasından dolayı oda sıcaklığında sıvı bir şekilde yer alabilmesidir. Bu özelliği NOVEC 1230 gazlı yangın söndürme sisteminin nakliyesinin daha kolay yapılmasının yanı sıra küçük mahallelerde de kullanımı kolaylaştırır. Basınçlandırılmış kaplar içerisine yüklenmesine gerek kalmadan doğrudan sıvı taşıma kapları ile taşınabilir. Tüm gazlı sistemlerde odaların sızdırmaz olması gerekir. Bunun nedeni ise kimyasal gazlı sistemlerde söndürme konsantrasyonunun muhafaza edilmesidir. NOVEC 1230 kurulumunun hemen ardından oda sızdırmazlık testi gerçekleştirilmeli ve senede bir kez işlemin tekrar edilmesi gerekir.

NOVEC 1230 Gaz Dolumu

Yangın söndürme sistemlerinde yer alan NOVEC 1230 gazı, ozon tabakasına zarar vermeyen, temiz ve güvenilir bir gazdır. Aynı zamanda NOVEC 1230 gazının atmosferde yer alma süresi ise 3 – 5 gün arasında değişmektedir. NOVEC’un çevreye ve kişilerin sağlığına zarar vermemesi nedeni ile NOVEC 1230 gaz dolumu sırasında da herhangi bir tehlike meydana gelmeyecektir. NOVEC, oda sıcaklığında yer aldığında bir su görünümüne sahiptir. Ancak, sistemin yalıtkan bir özelliğe sahip olmaması, onu hızlı bir şekilde gaz durumuna geçirir ve yangına anında müdahale eder. NOVEC 1230’un çalışma prensibi yangının zincirleme reaksiyonunu engellemektir. Böylece 10 saniyeden kısa bir süre içerisinde yangın söndürülür.

NOVEC gazı kolay elde edilebilir ve bütçe dostu bir gazdır. Aynı zamanda uluslararası kurallara da uygunluk sağlaması nedeni ile de güvenilir. Gaz dolumu ve montajı ise kolay bir şekilde yapılabilir. Fenix Yangın olarak, NOVEC 1230 gaz dolumu işleminizi gerçekleştirmekteyiz. Teknolojinin tüm yeniliklerinden yararlanan şirketimiz, yangın söndürme sistemlerinde öncü şirketler arasında yer alarak uzun yıllardır hizmet vermektedir. Güvenli bir şekilde NOVEC yangın söndürme sistemini kullanmak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.