0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

Otomatik Söndürme Sistemleri

Otomatik söndürme sistemleri, Dizayn ve kurulumunu yaptığımız otomatik davlumbaz altı söndürme sistemi ile tüm farklı risk alanlarını korunur ve tüm yan fonksiyonlar yerine getirilir Otomatik söndürme sistemleri, Gazlı söndürme sistemi ile korunacak olan hacimlere yerleştirilen yangın algılama dedektörleri yangın anında algılama yaparak yangın kontrol paneline sinyal gönderirler. Algılama elemanlarından gelen alarm bilgisi ile uyarı cihazlarını (korna, siren, flaşör) ve gazlı söndürme sistemini devreye sokar. Otomatik söndürme sistemleri, söndürme yapılacak mahalde, çapraz zonlama (cross zone) prensibine göre zon teşkil eden dedektörlerden gelen alarm sinyalinin söndürme sistemini aktive etmesi esasına göre çalışacaktır. Yangının erken algılanabilmesi amacıyla, yangın ürünlerini (duman, aerosol vb) farklı özelliklerden dolayı algılayabilecek, farklı çalışma prensiplerine sahip mahale uygun dedektörleri kullanılacak ve yukarıda belirtildiği üzere çapraz zonlama ile 2 ayrı zon teşkil edecek şekilde birbirlerine irtibatlanmış olacaktır.

Yangın söndürme sistemleri

Panel alarm, hata ve uyarı bilgilerini kendisine bağlı bulunan adresli ekipmanların durumlarını adres bazında ekipmanla haberleşerek, konvansiyonel cihazların durumlarını çektiği akım ve taşıdığı direnç değerini kontrol ederek tespit eder. Gazlı söndürme sistemi çapraz zonlama mantığına göre çalışmaktadır. İkinci bir dedektör tarafından da algılama yapılmadıkça gazlı söndürme sistemi devreye girmez. Böylelikle yanlış alarm neticesinde gazın boş yere harcanması önlenmiş olur. İkinci bir dedektörden gelen sinyalin yangın kontrol paneli tarafından doğrulanması ile önceden belirlenmiş bir süre sonunda panel mahaldeki gazlı söndürme sistemini ve ışıklı ikaz ünitelerini devreye alır.

Otomatik söndürme sistemleri

söndürme yapılacak mahalde, çapraz zonlama (cross zone) prensibine göre zon teşkil eden dedektörlerden gelen alarm sinyalinin söndürme sistemini aktive etmesi esasına göre çalışacaktır. Yangının erken algılanabilmesi amacıyla, yangın ürünlerini (duman, aerosol vb) farklı özelliklerden dolayı algılayabilecek, farklı çalışma prensiplerine sahip mahale uygun dedektörleri kullanılacak ve yukarıda belirtildiği üzere çapraz zonlama ile 2 ayrı zon teşkil edecek şekilde birbirlerine irtibatlanmış olacaktır. Böylelikle, söndürme sisteminin iki zonunundan da alarm sinyali gelmemesi halinde bu durum bir ön alarm olarak belirlenecek, söndürme sistemi bu etapta aktive olmayacaktır. Böylelikle yanlış algılamalarda söndürme gazının gereksiz yere boşaltılması önlenecektir.