0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr
blank

Server Odası Yangın Söndürme Sistemleri

Server odası yangın söndürme sistemleri, Halon1301 gazının kullaniminin yasaklanmasi sonrasinda piyasaya sürülen ve en yaygin kullanimi olan Halon alternatifi bir gazdir. Kimyasal ismi Heptafluoropropane dir. FM200 gazı yangını kimyasal reaksiyonlari kirma ve isi enerjisini absorve etme özelligi ile yangınlari söndürmektedir. Şayet asagidaki durumlardan en az biri varsa, FM200 gazlı söndürme sistemleri tavsiye edilir: Korunacak alanda bulunan malzemenin degeri ya da is devamliligi açisindan önemi, saniyeler içinde harekete geçecek bir yangın sistemi gerektiriyorsa. Sprinkler sistemi, korunacak alanda bulunan malzemeye zarar verecekse.Korunacak alanda insan bulunmaktaysa. Yangın sonrasi temizligi elimine edilmek isteniyorsa. Kolay dizayn ve kuruluma ihtiyaç varsa.

Server odası yangın söndürme sistemleri

Renksizdir, kokusuzdur ve yalotkan bir söndürme ajanıdır.
Ozon yok etme kaysayısı sıfırdır, Atmosferik ömrü 31-42 yıldır.
Fiziksel olarak söndürme yapar.
Gaz boşalması sonrasi artik birakmaz, temizliğe ihtiyaç yoktur, Gaz atmosfere yayılır.
Insan bulunan mekanlarda güvenle kullanilabilir.
En yaygin kullanilan Halon 1301 alternatifidir.
Ekonomiktir.
Az yer kaplar.
Bosalma süresi 10 saniyedir.
Janeratör yangın söndürme sistemleri

Fm200 Gazlı Sistem Bilesenleri
Fm 200 kimyasal ajani ile baslica dört bilesen ve bu bilesenlerin aksesuarlarindan olusmaktadir.
1. Fm-200 Bilesenleri : Fm200 gazınin depolandigi silindir, silindir koruyucusu ve fm200 tahliye nozülünden olusur.
2. Kontrol Paneli : Sistemin beynidir, algilama sistemini ve ekipmanlarini görüntülemek, izlemek ve sistemi aktive etmek için kullanilir.
3. Algilama ve Uyari Elemanlari : Sistemdeki algilama dedektörleri ve aksesuarlari, sesli ve görsel uyari veren sirenler, sistemin göz ve kulak islevini yerine getiren dis ekipmanlaridir.
4. Tamamlayici Ekipmanlar : Uyari levhalari, hortumlar, baglanti fittingleri, basinç manometreleri veya solenoid valf ve silindir valfini çalistirmak için gerekli aktuatörden olusmaktadir.

Sistem dizayni ve çalisma şekli

FM200, gazi ile korunacak hacim için NFPA 12 ve ISO 14520 standartlar?nda ve kurallar?na göre gereken gaz miktari hesaplanir,Gaz miktarina uygun FM 200 tüpü seçilir, Çapraz zonlu yangin algilama sitemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara FM-200 bosaltma nozullari yerlestirilir,Duman dedektörlerinin aktive olmasi ile birlikte panelden FM-200 sistemi solenoid vanasina akim gönderilir,Tüm fm 200 gazi en fazla 10 saniye içinde korunan hacme bosaltilir.Sistemin çalismasi otomatik veya manuel olarak yapilabilir.

 

Open chat