0 (212) 618 07 01 info@fenixyangin.com.tr

Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın söndürme sistemleri, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te, yangın algılama ve ihbar sistemlerinin genel özellikleri ve bu sistemlerin kurulması zorunlu olan binalar aşağıdaki madde ile belirtilmiştir: Madde 75- Komple bir yangın alarm sisteminin aktivasyonu, elle, otomatik veya bir söndürme sisteminin aktivasyonundan biri ya da tamamı ile olacaktır. Elle yangın uyarısı, yangın uyarı butonları ile yapılacaktır. Yangın uyarı butonları yangın kaçış yollarında tesis edilecekler ve her kaçış çıkış noktasında bir adet yangın uyarı butonu bulunacaktır. Yangın uyarı butonlarının yerleşimi, bir kattaki her hangi bir noktadan o kattaki her hangi bir yangın uyarı butonuna yatay erişim uzaklığı 50 m’yi geçmeyecek şekilde düzenlenecektir. Tüm yangın uyarı butonları görülebilir ve kolayca erişilebilir olacaktır.

Yangın Söndürme Sistemi

Yangın söndürme sistemi, uyarı butonları yerden en az 1.1 m ve en fazla 1.4 m yükseklikte monte edilecektir. Bilgisayar, server odaları. Telefon ve telekomünikasyon odaları. Trafo , janeratör ve güç dağıtım odaları. Elektrik dasitim odaları / merkezleri, Değerli malzeme depoları. Laboratuarlar. Banka kasaları, Arşivler, Kütüphaneler. Müzeler ve sanat galerileri Türbin kabinleri v.b.  yerlerde fm200 gazı güvenle kullanılabilir.

Sistem Dizaynı Ve Çalışma Sekli
FM200,  gazi ile korunacak hacim için NFPA 12 ve ISO 14520 standartlarında ve kurallarına göre  gereken gaz miktarı hesaplanır, Gaz miktarına uygun FM 200 tüpü seçilir, Çapraz zonlu yangın algılama sitemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara FM-200bosaltma nodulları yerleştirilir, Duman dedektörlerinin aktive olması ile birlikte panelden FM-200 sistemi solenoid vanasına akim gönderilir, Tüm FM 200 gazı en fazla 10 saniye içinde korunan hacme boşaltılar. Sistemin çalışması otomatik veya manuel olarak yapılabilir.

Yangın söndürme sistemleri

Bilgisayar, server odaları. Telefon ve telekomünikasyon odaları. Trafo , janeratör ve güç dağıtım odalari. Elektrik dağıtım odaları / merkezleri, Değerli malzeme depoları. Laboratuvarlar. Banka kasalari, Arşivler, Kütüphaneler. Müzeler ve sanat galerileri Türbin kabinleri v.b.  yerlerde fm200 gazı güvenle kullanılabilir.

 Yangın Söndürme Sistemleri